Kedves mindenki !
Folytatva ezt a sorozatot, ma egy praktikus tapasztalat csomagot osztok meg veletek.
A levéltári források fényképezéséről mindenkinek megvan a vélemény. Van aki szereti, van aki feleslegesnek tartja. De egyben egyetértünk, nem szabad tilosban fotózni !
Azt a díjat, amit elkérnek érte, véleményem szerint mindenképp megéri, és ezzel a levéltár működését is tudod támogatni ! :D
Számomra a fotózás kvázi alapfeltétele volt annak, hogy az UNKP val támogatott kutatásokat tudjam folytatni, gyakorlatilag olyan mennyisésű anyag feldolgozására volt szükség, ami csak így oldható meg. Ebből a szempontból a Hadtörténeti Levéltár igen kedvező munkafeltételeket és lehetőségeket biztosított !
Mielőtt belekezdenénk: Miért érné meg?
- Egyrészt így, a felhasználási és elkészítési feltételeket betartva, egész témák kutatási anyaga állhat rendelkezésedre.
- Így egyszerre több doboznyi anyagot be tudsz fotózni, vagyis ha vidéki vagy és Budapesten, olyan helyen kutatsz ahol lehet ezt, akkor sokkal gyorsabban haladhatsz az anyaggyűjtéssel, otthon feldolgozhatod.
- Ha jól csinálod, akkor évek múlva is tudod használni az 1 napi munka eredményét is.
- Ha mindent befotózol, akkor nincs olyan ba hogy "hát ezt visszanézném" probléma.
Ezek után a következőket tanácsolnám annak aki belekezd.
- MEGFELELŐ KAMERA. ezt nem tudom eléggé hangsúlyozni. Erről bővebben a 2. részben
- A fotózási technika is fontos, az optimális minőség és gyorsaság fenntartása miatt
- A minőségre való törekvés ! ! ! Ez a későbbiekben megnehezítheti, de ha jól csinálod megkönnyítheti a munkád.
- A fények és árnyékok beállítása. Az sem szégyen ha plusz lámpát használsz, csak legyenek jól megvilágítottak a dokumentumok a fotózáskor.
- Mindig igyekezd a munkád azonnal, és több adattárolóra lementeni !
- Nem lehet megúszni, a gépet kézben kell tartani. az egyszerű álványok nem működnek, a speciális álványzat pedig nehezen elérhető.
Így bevezetésként akkor a főbb témákat felsoroltam, és a következő két részben részletesebben kivesézem ezeket. Majd ezek után még egy "levéltári tapasztalatok" lesz ami az anyagokkal fog foglalkozni.
Kitartást mindenkinek !
Cs. Á. L.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium ÚNKP-19-2 kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programjának szakmai támogatásával készült.”
